Ogólnie obowiązującą w PZD zasadą wynikającą z  § 68 pkt 6 Regulaminu ROD jest zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych na teren ogrodu. Z tą zasadą związana jest kolejna norma zawarta w pkt 7 ww. przepisu, zabraniająca parkowania pojazdów na terenie ROD, poza wyznaczonymi w tym celu miejscami.

Regulaminowy zakaz może zostać zmieniony przez walne zebranie. Należy pokreślić, że zarząd ROD nie może samodzielnie ustalać zasad wjazdu na teren ROD. Decydując się na wprowadzenie zasad wjazdu na teren ROD należy mieć na uwadze, że uchwała poza samym zezwoleniem powinna regulować szczegółowych zasad dotyczących wjazdu na teren ROD.

Niezależnie od decyzji walnego zebrania, przepisy przewidują wyjątki od ogólnego zakazu wjazdu. Pierwszym z nich jest, wynikająca z § 69 regulaminu ROD, możliwość wjazdu na teren ogrodu pojazdów, które dowożą do działki nawozy, materiały budowlane itp. Szczegółowe zasady wjazdu pojazdów w takich przypadkach określa zarząd ROD.

Drugim wyjątkiem jest przepis §  70 Regulaminu ROD, stanowiący o prawach wjazdu przez osoby niepełnosprawne, które również powinny mieć zapewnioną możliwość nieskrępowanego docierania do swoich działek. Do biura Krajowej Rady PZD wpływa obecnie wiele skarg osób niepełnosprawnych, którym zarządy ROD bezprawnie odmawiają możliwości wjazdu na teren ROD. Zarządy ROD w sposób nieuprawniony wkraczają w takich sytuacjach w kompetencje organów uprawnionych do orzekania o niepełnosprawności i uprawnieniach jakie przysługują takim osobom. Dlatego też okazanie przez działkowca ważnej karty parkingowej czy też orzeczenia o niepełnosprawności powinny skutkować wdaniem zgody na wjazd na teren ROD.

Możliwość nieskrępowanego dotarcia pojazdem do działki przez osoby niepełnosprawne w praktyce oznacza również, że Zarząd ROD powinien pamiętać również o tym, aby w każdym przypadku związanym ze zmianą kluczy do bram informować o tym fakcie osoby niepełnosprawne korzystające z prawa wjazdu na działkę. Zarząd ROD bez wątpienia powinien również dołożyć staranności, by ogrodowe alejki, którymi poruszają się zarówno piesi jak i pojazdy, były przejezdne na wypadek zagrożenia i konieczności przejazdu alejkami ROD przez służby ratunkowe. W tym kontekście pojawia się więc możliwość egzekwowania od działkowców wyposażenia działek w zatoczki parkingowe, które pozwalają na zapewnienie drożności przejazdu alejkami ogrodowymi.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content