Wytrawny działkowicz powinien robić wszystko, by jak najwcześniej uzyskać własne plony. Są już dziś na to niezłe sposoby. Np. posadzenie truskawek na czarnej folii przyspieszy zbiór o 1 – 2 tygodnie.

W płatach czarnej folii wykrawamy otwory o średnicy 12 – 15 cm, w odległości 20 – 30 cm. Układamy folię na przygotowanych pod uprawę zagonach, brzegi starannie obsypujemy ziemią, a do otworów sadzimy młode rośliny.

Posobny efekt – wcześniejsze o 1 – 2 tygodnie plonowanie – przyniesie przykrycie zagonu z wysianą późną jesienią marchwią lub pietruszką, a wiosną – rzodkiewką i ogórkami – folią perforowaną (dziurkowaną). Folię (białą) kładziemy na grządkę jak tylko stopnieje śnieg.

Folię perforowaną, można zrobić własnoręcznie. W tym celu złożony kilkakrotnie lub nawinięty na drewniany wałek płat folii dziurkujemy tak (można to robić ostro zakończonym przebijakiem), by na 1 metr kwadratowy przypadało 50 – 100 otworów (dziurki o średnicy 0,5 – 0,8 cm).        

Folię kładziemy bezpośrednio na grządkę, brzegi obsypujemy ziemią i nie zdejmujemy przez 3 – 4 tygodnie, czyli do momentu takiego podrośnięcia roślin, że będzie im pod folią za ciasno.

Tak przygotowaną płachtą plastyku można też przykryć wczesną wiosną rozsady sałaty i wczesnej kapusty. Wówczas folię kładziemy nie na ziemi, ale na rzędzie ułożonych wokół grządki cegieł. Brzegi oczywiście przyciskamy. Przykrycie zagonu podnosi temperaturę gleby i powietrza tuż nad nią, zapobiega wysychaniu ziemi, dzięki czemu nasiona wcześniej kiełkują, a rozsady lepiej przyjmują się i rosną.

Metodę tę polecamy jako równie skuteczną, jak przykrywanie ziemi przenośnymi tunelami, a o wiele tańszą i bardziej prostą.

Kołpaki. Dobre rezultaty w przyspieszaniu plonów daje też przykrywanie roślin kołpakami plastykowymi (opis i rysunek przy punkcie „Ochrona przed przymrozkami”). Stosować szczególnie przy uprawie pomidora i ogórka.

Sadzenie na wałach. Kolejnym sposobem przyspieszania zbiorów jest sadzenie wczesnych roślin na usypanych z ziemi wałach (20 – 30 cm wysokości) – na ich południowym zboczu. Ma to podwójne znaczenie – ziemia po południowej stronie szybciej nagrzewa się, a korzenie rośliny nie docierają do głębszych warstw gleby, które później rozmarzają i dłużej są zimne. Z tych też względów stosuje się czasem płytkie sadzenie rozdad (np. wczesny kalafior można tak już posadzić na początku kwietnia). Po tygodniach rośliny obsypujemy ziemią aż po liścienie, aby nie złamał ich wiatr.

Moczenie nasion to także jedna z metod przyspieszania wschodów. Zalewa się je zwykle na 24 godziny wodą o temperaturze pokojowej. Takich nasion należy jednak wysiewać 2 – 3 razy więcej, niż wynosi norma, bo gorzej wschodzą.

Cięcie. Plony pomidora i ogórka szybsze, jeśli pomidor prowadzić się tylko na jeden pęd. Ogórek uszczykniemy po wykształceniu piątego liścia. Wytworzy wówczas szybciej pędy kwiatowe.

CDN.

Skip to content