O potrzebie odpowiedniego zaprojektowania ogrodu, a więc podzielenia go na część rekreacyjną, uprawową i gospodarczą będzie mowa w kolejnych częściach. To bardzo ważna sprawa, bo naprawianie błędów ciągnąć się może latami, bywa też kosztowne.
Zasadą generalną powinno być takie rozmieszczenie roślin niskich, średnich i wysokich, by sobie wzajemnie nie przeszkadzały Warto więc zgrupować drzewa w północno-zachodniej części działki, warzywa i kwiaty w południowej, przeznaczając środek na krzewy. Będziemy mieli wówczas gwarancję dobrego nasłonecznienia wszystkich roślin.
Często praktykuje się też obsadzenie krzewami obrzeży działki
Najbardziej zacieniony drzewami fragment działki przeznaczamy na część gospodarczą kompostownik, składowisko narzędzi: drewna opałowego, nawozów itp.
Częstym błędem, popełnianym przez młodych działkowiczów jest sadzenie zbyt ciasne. Do gruntu wysadzamy rośliny małe musimy więc zdawać sobie sprawę z ich wielkości za lat kilka W przeciwnym razie po rozrośnięciu się będą się wzajemnie zacieniać. Aby tego uniknąć, należy zachować przepisową odległość.
I tak: drzewa owocowe karłowe sadzimy co 3 – 4 metry, krzewy niskie co 1,5 – 2 m (agrest nieco gęściej, porzeczki rzadziej), maliny w rozstawie 0,5 – 1,2 m, zaś krzewy wysokie w szpalerze co 0,9 – 1,1 m.
CDN.
0 Komentarzy