Czego jak czego, ale podlewać roślin na ogół nie umiemy. Raczej je zraszamy, niż dostarczamy potrzebnej porcji wody, a przecież zabieg ten należy do najważniejszych w pielęgnacji roślin.

Nigdy nie należy podlewać roślin w południe, bo woda szybko wyparuje i nie przyniesie większego pożytku. Wiosną najlepiej podlewać ogród w godzinach rannych, w lecie — wieczorem. Nie trzeba wpadać w panikę, że w upalny dzień liście roślin, a nawet całe rośliny zwiotczeją i robią wrażenie przywiędniętych — wieczorem podniosą się, nawet bez podlania.

Wszystkie rośliny świeżo posadzone należy obficie podlać, nawet jeśli ziemia sprawia wrażenie wilgotnej. Potem przez kilkanaście dni podlewamy je częściej, niebyt ostrym strumieniem, by nie „wypłukać” sadzonki z ziemi. Gdy dobrze ukorzeni się, można ją już podlewać wężem i to niekoniecznie strumieniem bardzo rozproszonym, bo wówczas więcej wody wyparuje, niż dotrze do korzeni.

Jeśli po podlaniu ziemia zaskorupiła się, należy ją wzruszyć motyką. W przypadku ogórków trzeba to zrobić koniecznie, bo w zaskorupionej źle rosną. W zasadzie grządkę z ogórkami wzruszamy po każdym podlewaniu.

A jak podlewać? Rzadko i obficie — ziemię, a nie pędy roślin. Po podlaniu ziemia powinna być mokra do głębokości 10—15 cm.

Pod każde drzewo wlewamy 2 – 4 wiadra wody do wykopane— go wokół pnia dołka. Pod krzewy 1 – 2 wiadra. Jeśli podlewamy ogród wężem, raczej należy przejść cały teren dwu- trzykrotnie, niż lać długo w jednym bo wtedy woda nie zdąży wsiąknąć w ziemię i spływa na ścieżki. W ogóle wodę powinniśmy oszczędzać, bo brakuje jej praktycznie w całej Polsce.

Uwaga: właściwie wszystkie rośliny, a szczególnie pomidory bardzo nie lubią moczenia liści, zwłaszcza wieczorem, podlewajmy je więc raczej konewką, niż z węża.

Wytrawny działkowicz zbiera deszczówkę — najlepszą i najzdrowszą dla roślin wodę. Szczególnie papryka, dynia, pomidor, melon i ogórek nie lubią zimnej, bieżącej wody. Warto więc wykorzystać dach altany, instalując na nim rynnę.

Zebraną do beczki, a jeszcze lepiej do wanny deszczówkę należy trzymać w słońcu, by wspomniane wyżej warzywa podlewać wodą ocieploną.

CDN.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content