Formowanie i cięcie drzew sprawia początkującym i niedoświadczonym działkowiczom najwięcej trudności. Dlatego przy prezentacji kolejnych gatunków drzew i krzewów podawaliśmy dość dokładne zasady postępowania w tej dziedzinie. Teraz parę uwag ogólnych.
Formując drzewa, szczególnie jabłonie, powinniśmy postarać się, by gałęzie układały się w odległe od siebie piętra, nie krzyżowały się i nie zabierały sobie nawzajem światła. Na każdym drzewie i krzaku trzeba wycinać wszystkie gałązki krzyżujące się, wrastające do środka korony, poza tym wszystkie gałązki wiotkie (szczególnie w przypadku jabłoni i grusz), bo nie utrzymają ciężaru owoców i wyłamią się.
Termin cięcia to też sprawa nie całkiem prosta. Niegdyś prześwietlało się (a także wykonywało zabiegi formujące) drzewa i krzewy wczesną wiosną, gdy kończyły się mrozy, a drzewa nie zdążyły jeszcze „puścić” soków. Patem sadownicy zauważyli, że wiśnie i czereśnie, przerzedzone tuż po zbiorach (czereśnie tniemy bardzo słabo, wiśnie bardzo silnie) wydawały w następnym roku więcej, dorodniejszych owoców. Ostatnio niektórzy ogrodnicy przechodzą generalnie na cięcie letnie, uważając, że drzewo niepotrzebnie wysila się, rozwijając zawiązki kwiatowe także na gałęziach, które wiosną pójdą pod piłę czy sekator. Zaczęto więc generalnie stosować cięcie letnie (w przypadku brzoskwiń i moreli – majowe). Wydaje się, że po prostu należy spróbować obu metod i przekonać się osobiście po którym cięciu drzewo jest silniejsze i wydaje lepszy plon.
Bez względu jednak na to, kiedy tniemy, musimy robić to tak, by powierzchnia cięcia była jak najmniejsza (cięcie musi być przeprowadzone pod kątem prostym do konara a nie skośne), gładka i natychmiast zasmarowana pastą ogrodniczą lub emulsją. Zasady wycinania gałęzi pokazuje dokładnie rysunek:
CDN.
0 Komentarzy