- W pierwszej dekadzie wysiewamy do gruntu późną marchew (Amager, Perfekcja) na zapasy zimowe, rzodkiewkę.
- Sadzimy rozsady cebuli (płytko), porów (głęboko, w rowkach, które zasypujemy w miarę wzrostu rośliny).
- W drugiej dekadzie siejemy do gruntu ogórki, cukinię, dynię, fasolę szparagową i tyczkową, kukurydzę cukrową. Fasoli po wzejściu nie należy obsypywać ziemią, bo to opóźnia plonowanie. Szparagówkę można siać co 2 – 3 tygodnie aż do połowy lipca, by przedłużyć zbiory.
- Na rozsadniku siejemy wczesną brukselkę i jarmuż.
- Sadzimy do gruntu selery (nie za głęboko — miejsce, z którego wyrastają liście, musi pozostać nad powierzchnią ziemi).
- Przerywamy zbyt gęste wschody marchwi, pietruszki, skorzonery (ta ostatnia powinna rosnąć co 5 – 8 cm) i cebuli.
- W trzeciej dekadzie maja, po przejściu przymrozków, wysadzamy do gruntu rozsady pomidorów, ogórków, cukinii, papryki, kukurydzy cukrowej oraz melonów wraz z całą bryłą ziemi, w której rosły. Zbyt wybiegnięte rozsady sadzimy głębiej. Jeśli pomidory miały długą, wiotką łodygę, można jej dolną część ułożyć poziomo w wykopanym w ziemi rowku, przysypać z góry ziemią, a palik wbić w pewnej odległości od korzenia. Przed wybiciem z doniczki, rozsady nie podlewamy, by zbyt mokra i ciężka ziemia nie rozsypała się. Natomiast po posadzeniu roślinę podlewamy bardzo obficie.
- W części sadowniczej działki walczymy ze szkodnikami. Opryskujemy jabłonie przeciw parchowi, wycinamy gałązki porażone mączniakiem.
- Jeśli maj jest suchy, obficie podlewamy drzewa, bo w tym okresie potrzebują najwięcej wody. Odchwaszczamy je i podkarmiamy nawozami.
- Usuwamy ręcznie nadmiar kwiatów i zawiązków, by drzewa nie owocowały zbyt obficie, bo grozi to przejściem na owocowanie przemienne – co dwa lata.
- Tniemy winorośl.
- Rabatki kwiatowe możemy uzupełnić na początku maja o rwie paszcze, zaś w drugiej połowie miesiąca sadzimy aksamitki, astry, dynie, pelargonie, żeniszek.
- Na rozsadniku wysiewamy – z myślą o roku przyszłym – dzwonki ogrodowe, niezapominajki, malwy, naparstnice (te trzy ostatnie rośliny można też wysiać od razu na miejsca stałe), z bylin – łubin, orliki, smagliczkę, rudbekię, złocienie.
- Usuwamy na bieżąco przekwitające kwiaty tulipanów, zostawiając liście, bo wzmacnia to cebule.
- Wysadzamy do gruntu cebule mieczyków po uprzednim usunięciu łusek średnio na głębokość 10 cm, w rzędach co 25 – 30 centymetrów.
- Pod koniec maja sadzimy do gruntu karpy dalii, dzieląc zbyt rozrośnięte. Duże karpy sadzimy na usypanych na dnie dołów kopczykach, rozkładając bulwy promieniście. Stare karpy muszą mieć nad pękami 2 cm, a młode 5 cm ziemi. Usuwamy pędy dziczek (drobne zielone listki) z krzaków róż. Walczymy z mszycami, stosując Pirimor.
Rok na działce - Kalendarz prac na działce
Styczeń, luty
Pobielić drzewa, jeśli nie zrobiliśmy tego w grudniu. Przy okazji bielenia przejrzeć je dokładnie, zebrać i wyrzucić poza działkę wszystkie zauważone oprzędy oraz zgniłe owoce, które pozostały na drzewach. Sprawdzić czy taśmy, mocujące młode drzewka Czytaj dalej…
0 Komentarzy